1918 წლის 28 მაისს, თბილისში შეიქმნა აზერბაიჯანის ეროვნული საბჭო და ხელი მოეწერა აზერბაიჯანის დამოუკიდებლობის დეკლარაციას. მამად ამინ რასულზადეს მიერ დაარსებული აზერბაიჯანის დემოკრატიული რესპუბლიკა, პირველი სეკულარული ქვეყანა გახდა მუსულმანურ სამყაროში.
ამას გარდა აზერბაიჯანი გახდა პირველი მუსულმანური ქვეყანა, სადაც კონსტიტუციით ქალთა უფლებები კაცთა უფლებებს გაუთანაბრდა.
ახლად დაარსებულმა აზერბაიჯანის დემოკრატიულმა რესპუბლიკამ თავისი რთული ისტორიული ამოცანა პატივით შეასრულა. შეიქმნა აზერბაიჯანის პირველი პარლამენტი და მთავრობა, სახელმწიფო აპარატი შეიქმნა, განისაზღვრა ქვეყნის საზღვრები, შეიქმნა დროშა, ჰიმნი და გერბი, დედა ენა გამოცხადდა სახელმწიფო ენად.
სამწუხაროდ, 1920 წლის 28 აპრილს წითელი არმია აზერბაიჯანში შეიჭრა და ქვეყანამ დამოუკიდებლობა 1991 წლამდე დაკარგა.

On May 28, 1918, the National Council of Azerbaijan was established in Tbilisi and the Declaration of Independence of Azerbaijan was signed.
The Democratic Republic of Azerbaijan, founded by Father Amin Rasulzadeh, became the first secular country in the Muslim world. Apart from that, Azerbaijan became the first Muslim country where women's rights were equal to men's rights by the constitution.
The newly established Azerbaijan Democratic Republic fulfilled its difficult historical task with honor. The first parliament and government of Azerbaijan were created, the
state apparatus was created, the borders of the country were defined, the flag, anthem and coat of arms were created, the mother tongue was declared the state language.
Unfortunately, on April 28, 1920, the Red Army invaded Azerbaijan and the country lost its independence until 1991.